Osvětlení zahrady není pouze praktickým aspektem, ale také magickým prvkem, který venkovní prostor rázem promění v pohádkový noční ráj. Správně navržené osvětlení přidává do zahrady kouzlo, zvyšuje bezpečnost, a vytváří atmosféru, která láká k posezení pod hvězdami. V tomto článku prozkoumáme, jak správně osvětlit zahradu a vytvořit úchvatné noční scenérie.
1. Plánování a design:
Než začnete osvětlení instalovat, je důležité mít hotový plán. Stejně jako je důležitý osazovací plán rostlin, tak i tak je podstatné rozvržení světel. Zvážit je třeba klíčové oblasti, které chcete zdůraznit, jako jsou cesty, květinové záhony, nebo dekorativní prvky. Jen díky kvalitnímu plánu lze vytvořit rovnoměrné rozložení osvětlení pro vyvážený vzhled celé zahrady. Nevíte-li si sami rady, doporučujeme navštívit specializované obchody nebo kontaktovat zahradního architekta, který vám i s touto věcí poradí.
Obecně se doporučuje instalovat světla:
- kolem přístupové cesty nebo chodníčků – nejen, že na cestu uvidíte i v hluboké noci, ale zahrada dostane nový akcent, který ji celou oživí. Pro tento účel jsou skvělým řešením vestavěná nízká světla nebo solární lampy.
- na architektonické prvky – podsvícení architektonických prvků, jako jsou stěny, pergoly nebo fontány, přidá zahradě na dramatičnosti a důrazu.
- do blízkosti vodních elementů – osvětlením vodních prvků, jako jsou jezírka nebo fontány, vytvoříte záhadný efekt, který zvýrazní jak krásu samotné vody, tak i okolí přírody.
- kolem stromů a vzrostlých keřů – podsvícení stromů a významných rostlin přidá zahradě vertikální rozměr a vytváří efektní hru stínů a světel.
- tak abyste minimalizovali tmavé kouty – zejména okolí garáže a vchodových dveří je třeba mít dostatečně osvětlené. Právě v těchto místech se totiž často skrývají zloději a čekají na svou chvíli. Účinnou prevencí je umístit do těchto míst světlo s pohybovým senzorem.
2. Kvalitní světla:
Abyste se z osvětlení mohli těšit co nejdéle, je třeba investovat do kvalitních světel s vhodnou teplotou barvy. Teplé bílé světlo vytváří příjemnou atmosféru, zatímco studenější bílé světlo může být efektivní pro zvýraznění detailů. Pro ekologický přístup lze zvážit použití solárního osvětlení. Solární lampy se prostřednictvím slunce nabíjejí během dne a v noci svítí. Vy tak nepotřebujete žádnou elektřinu tzn. že ušetříte, a ještě budete mít krásně osvětlenou zahradu.
3. Ideální regulace:
Po tom, co jste zvolili konkrétní druh světel lze promyslet další aspekty, kterou je regulace. Zejména pokud trávíte v zahradě spoustu času jistě oceníte, když si budete moci přizpůsobit intenzitu osvětlení k dané příležitosti. Na rodinnou grilovačku bude třeba více intenzity, zatímco pro romantické chvíle ve dvou, oceníte příjemné přítmí. Regulace osvětlení se snadno ovládá pomocí ovladače nebo propojením s chytrou domácností.
4. Stará dobrá klasika:
Ať už nechcete investovat do celého osvětlení zahrady, nebo jste milovníci přirozenosti, i pro vás existuje efektivní řešení. Jde o obyčejné svíčky, svícny nebo pochodně. Ty lze umístit do zavařovacích sklenic a osvětlit jimi různá místa. Oproti elektrickým a solárním světlům získáte krásné osvětlení, které splyne s přírodou. Pomyslným negativem je fakt, že u tohoto druhu musíte dbát na maximální bezpečnost. Svíčky, pochodně ani svícny nelze umístit do blízkosti stromů, kečů či rostlin. Jen tak totiž lze minimalizovali riziko nežádoucích požárů.
Spojení umění a přírody
Osvětlení zahrady je svým způsobem umění, které propojuje design celé zahrady a funkcionalitu. Díky správnému plánování a trochy kreativity lze vytvořit okouzlující noční zahradu ve které lze každodenně snít pod širým nebem.