Moderní zahrada si žádá ty nejlepší řešení. Řešíte-li zrovna zastínění venkovního posezení, věnujte pozornost bioklimatické pergole. Pergole, která má sice větší pořizovací cenu, ale svými benefity se řadí mezi špičky na trhu. V dnešním článku vám nejen vysvětlíme, co to bioklimatická pergola je, ale jaké jsou její hlavní výhody a proč se vyplatí si připlatit.
Slunce, déšť, vítr i sníh
Typů zastínění venkovních posezení existuje velké množství. Hlavní rozdíly jsou v použitém materiálu, provedení a celkové ceně. V současnosti nejdostupnější variantou jsou dřevěné pergoly. Ty sice skvěle zapadnou do přírodního prostředí zahrady, ale jejich hlavní nevýhodou je omezená životnost. Dřevo, které je vystavováno vlivu počasí je nutné ošetřovat a mít na paměti, že za pár desítek let bude možná nutná výměna celé pergoly. Tato skutečnost v případě bioklimatické pergoly nehrozí. Jedná se totiž o konstrukci z hliníku a nerezavějící oceli, která je připravena čelit nejrůznějším meteorologickým výkyvům. Zastřešení pergoly je vyřešeno naklápějícími se lamelami, které jsou taktéž z hliníku a poskytují unikátní řešení pro každou zahradu. Tím, že se dá ovládat sklon lamel, je možné regulovat paprsky slunce a pronikání vzduchu. Tzv. komínový efekt zajistí, že pod pergolou se budete cítit příjemně i v tom největším dusnu.
Kromě jiného, je možné lamely také zcela zavřít a ochránit tak terasu před působením deště, sněhu nebo od nánosu listí při foukání větru. Díky těmto faktorům je zcela jasné, proč pergola nese název bioklimatická. Celý systém je totiž v souladu s přírodou a přirozenými změnami počasí. Navíc zastřešení má odtok na dešťovou vodu, kterou si můžete svést do retenční nádrže nebo připraveného sudu a ve výsledku, tak ještě ušetřit při zalévání zahrady.
Chytrá domácnost
Ovládání pergoly může být zcela automatické, pomocí dálkového ovladače nebo pomocí napojení na chytrou domácnost. Snadno si tak můžete nastavit sklon lamel odkudkoliv. Pro maximální uživatelskou přívětivost je pergola navíc vybavena vodním senzorem, který v případě deště, nebo sněhu, sám zavře lamely, tak aby uchoval místo sezení v suchu.
Podle vašich představ
Ať už máte bílou nebo barevnou fasádu, bioklimatická pergola se vám vždy přizpůsobí. Většina firem totiž nabízí více než jednu základní barvu. Dokonce i pro nadšence přírodních kompozic existuje řešení. Celý systém lze totiž zhotovit v dekoru dřeva. Kromě designu si navíc můžete vybrat i přesný rozměr a typ pergoly. Vše je zcela na míru. Pergolu lze tedy namontovat jak ke zdi, tak i jako samostatně stojící jednotku. Navíc častým a velmi oblíbeným doplňkem je boční stínění, které můžete použít pro odstínění od sousedů a dopřát si tak maximální pohodlí a intimitu. Toto stínění je dostupné také ve více variantách, buď jako klasické látkové rolety v barvě konstrukce pergoly, skleněné desky nebo i jako lamelové rolety, které vás navíc neochudí od posezení ani v případě větrného, deštivého či zimního počasí. Po nainstalování venkovního vytápění, můžete tedy pergolu využívat celoročně bez jakéhokoliv omezení. Nespornou výhodou je také fakt, že pergola může být rovnou vyrobena s integrovaným LED osvětlením, které je skvělým řešením pro večerní posezení nebo grilování s přáteli.
Nulová údržba a dlouhá životnost
Jak již bylo řečeno, konstrukce je zhotovena z kvalitního hliníku a nerezavějící oceli. Kombinace těchto materiálů vyniká nejen vysokou nosností v případě zatížení sněhem, ale i dalšími přednostmi. Zejména nulovou údržbu ocení jistě každá domácnost. Není třeba žádné pravidelné nátěry, ani ošetření. V případě znečištění stačí pouze obyčejná voda. Když k těmto faktům přidáme ještě skutečnost, že bioklimatická pergola je odolná a pyšní se dlouholetou životností, není o čem přemýšlet. Vyšší cena se vzhledem ke všem benefitům zcela jistě vyplatí!