Články & návody

CASCADE-kuchyně s.r.o. - výroba kuchyní na míru.

HW-PANTY, spol. s r.o. - sanace vlhkého zdiva metodou HW-systém.

Pokrývačství Brno a okolí - opravy střech, pokládání nových střech nebo rekonstrukce střech.

Rekvalifikační kurzy Plzeň - široká nabídka rekvalifikačních kurzů v Plzni a okolí. Možnost přidat rekvalifikační kurz zdarma.

TOKAREX spol. s r.o. - litý cementový potěr do každého interiéru.

Truhlářství KLASIK CZ s.r.o. - zakázková výroba nábytku na míru

Senior Park a.s. - Bydlení pro seniory Senior Park Hlušovice u Olomouce.

NESTSERVICE s.r.o. - pronájem bednění.

Strikanysklolaminat.cz - rekonstrukce bazénů v Brně a okolí.

Kuchyně IN s.r.o. - nábytek do ložnice na míru Jihlava.

Ukládání dřeva aneb jak vybrat správný dřevník

Topíte doma krbovými kamny? Pak určitě oceníte přístřešek na dřevo, který by měl být nedílnou součástí každé domácnosti, která na zahradě ukládá dřevo. Jak ale vybrat ten nejlepší druh a na co je vhodné se při výběru zaměřit? To a mnohem více vám prozradíme v níže uvedeném článku. Ukládání dřeva je totiž složitější, než se na první pohled může zdát a existují určité náležitosti, které není radno podcenit.

Velikost nade vše

Ještě před tím, než se pustíme do konkrétních typů přístřešků, je vhodné si jako první ujasnit velikost dřevníku. Mohlo by se zdát, že tato skutečnost se odvíjí od toho, kolik místa máte na zahradě, ale opak je pravdou. Velikost přístřešku by měla být dána množstvím dřeva, které za zimu spálíte. Před samotnou stavbou nebo nákupem dřevníku se tedy vyplatí mít už určitou zkušenost. V případě, že máte na zahradě dostatek prostorových možností určitě se vyplatí udělat přístřešek i třikrát větší, než je vaše běžná spotřeba. Dřevo by se totiž správně mělo alespoň tři roky nechat proschnout. Jenom tak totiž zabráníte tomu, že budete topit vlhkým dřevem, což je nejen ekonomicky, ale i z hlediska životnosti kamen neefektivní.

Z hlediska praktičnosti je také vhodné rozdělit dřevník na několik částí, tak abyste právě dřevo během let mohli obměňovat a brát z hromady, která je již dostatečně proschlá.

Dřevo, plech nebo plachta?

Po tom, co zvolíte správnou velikost dřevníku se lze přesunout k dalšímu důležitému aspektu, kterým je samotný materiál přístřešku. Obecně rozeznáváme tři základní druhy a to: dřevěný, plechový a plachtový dřevník. Každý typ má své výhody i nevýhody, ale určité náležitosti by vždy měly mít společné. Jde o otevřenou čelní a lépe i zadní stranu. Jen tak bude totiž umožněna dostatečná cirkulace vzduchu, která zajistí efektivní prosychání dřeva. Samozřejmostí je i střecha, která nikdy nesmí chybět a ochraňuje dřevo z vrchu před výkyvy počasí.

Dřevěné dřevníky mají navíc oproti dvou dalším zmíněným typům výhodu ve svém přírodním vzhledu. Často jsou také velmi odolné proti vnějším vlivům a díky svému různorodému designu skvěle zapadnou do jakékoliv zahrady. Plechový přístřešek je taktéž velmi stabilní a odolný a díky různorodým typům můžete vybírat i z nepřeberného množství barevných variant. Oproti ostatním variantám se tento typ navíc pyšní snadnou údržbou. V případě, že pozinkování bude kvalitně zpracované, vydrží vám tento přístřešek i několik desítek let a pro obnovu vzhledu stačí omytí čistou vodou. U dřevěného typu je naopak nutné po pár letech zainvestovat do přebroušení nebo nového nátěru.

Společnou výhodou plechového i dřevěného typu je však fakt, že mohou mít i podlahu, která odizoluje vlhkost z půdy a zabrání tak navlhnutí jednotlivých polen.

Posledním zmíněným druhem je tzv. plachtový dřevník, který se spíše využívá jako přechodná možnost. Pokud ale hledáte prostorné, levné a snadno demontovatelné řešení, které lze využít i k jiným účelům, bude pro vás tato varianta jistě zajímavá. Plachtové přístřešky jsou dostupné v několika velikostech. Stačí si tedy jen vybrat, který typ bude pro vás ten nejlepší.

Multifunkční řešení

Přemýšlíte-li kromě pořízení dřevníku i o zakoupení kůlny nebo zahradního domečku, zkuste tyto varianty spojit. I když se bude jednat o cenově náročnější variantu, můžete získat nejen dostatek prostoru pro dřevo, ale i pro zahradní náčiní a další nástroje nezbytné pro údržbu zahrady. Na trhu je nepřeberné množství řešení, z kterých si jistě vyberete. Navíc nemusíte umístit dřevník s kůlnou jen na zahradu, ale můžete zvolit třeba předzahrádku, kde vymezíte prostor i pro ukládání popelnic. Fantazii se zkrátka meze nekladou. Ať už si tedy jakýkoliv typ dřevníku zakoupíte nebo budete vyrábět sami, nezapomínejte na důležitá fakta!

 

Fotografie